top of page
Search
  • Writer's pictureZehra Köse

ŞİKAYET ETMENİN YERİNE TAKDİR ETMEYİ KOYMAK...

Küçük dokunuşlarla hayatınızı bir süre sonra çok daha güzel hale getirebilirsiniz, bu küçük dokunuşların sayısı artarsa ve biraz sabırlı olabilirseniz geldiğiniz noktaya siz bile şaşırabilirsiniz. Peki, nedir bu küçük dokunuşlar, gelin bugün bir tanesinden bahsedelim, şikayet etmenin yerine takdir etmeyi, şükretmeyi yerleştirelim.

Şikayet etmek her zaman daha kolaydır. Trafiğin durumu, verimsiz toplantılar, plan dışı gelişmeler, son kullanım tarihi geçmiş ürünler, aşırı soğuklar, vb. Kısa vadede stresi yönetme aracı gibi görünse de orta ve uzun vadede zararları yararlarından çok daha fazladır.

Şikayet eden insan bir süre sonra takdir etmeyi unutur ve hatta hayatını bir kurban rolünde yaşamaya da başlayabilir.

Şikayet etmenin yerine takdir etmeyi yerleştirirseniz hayatınızda önemli bir fark yaratabilirsiniz.

Önce kendinizden başlayın. Kendinizde en çok takdir ettiğiniz 5 özelliğinizi yazın. Hep kendinizi yargılayacak değilsiniz ya, eksik olana odaklanmak yerine şöyle 3-4 hafta boyunca iyi yaptığınız şeylere odaklanın bakalım biraz da.

Daha sonra sevgilinizle/eşinizle, çocuklarınızla, anne ve babanızla veya kardeşlerinizle, en yakın dostunuzla ve patronunuzla devam edin.

Her gün bir kişiye odaklanın ve bir hafta içinde kendinizle birlikte 7 kişinin olumlu yönlerini ortaya çıkarın

Bir sonraki hafta ise evinizle, arabanızla, iş yeri ortamınızla, yaşadığınız kentle, sosyal hayatınızla, sizin için önemli olan diğer konularla devam edin.

Dikkatinizi iyi olana verdiğinizde ve takdir etme alışkanlığı kazandığınızda hayatınızdaki güzelliklerin çoğalacağına emin olabilirsiniz.

Ayrıca bir defter alıp günlük şükürlerinizi de yazabilirsiniz. Benim en severek yaptığım ve sık uyguladığım egzersizdir. “Bugün ve bu hafta güzel olan ne var” ismini verdiğim bir uygulama. Danışanlarımla buluştuğumda onlara da çok sık yönelttiğim bir sorudur bu aslında “Bu hafta hayatında ne gibi güzel şeyler oldu?”.

Önce o gün gerçekleşmiş olan ve güzel olarak hatırladığım her şeyi yazıyorum. Daha sonra bir hafta içinde gerçekleşmesini beklediğim, beni heyecanlandıran şeyleri sıralıyorum.

Ertesi gün aynı şekilde devam ediyorum. İkinci kısım, yani bir hafta içinde olmasını beklediğim güzel şeyler kısmı bir hafta boyunca gerçekleşene kadar aynı kalabilir. Ama üst kısımda, o gün gerçekleşen güzel şeyler bölümünde mutlaka farklı şeyler yer alıyor.

Sevgi ve takdirle kalın. Hayatınız güzelliklerle dolsun. Mert Çuhadaroğlu


7 views0 comments

Comments


bottom of page