top of page
Search
  • Writer's pictureZehra Köse

BELKİ DE YAŞADIĞIN HER ŞEYİ, FARKINA VARMADAN SEN SEÇTİN...

İnançlarımızın neredeyse tamamı bize ait değil. Anne ve baba başta olmak üzere –bu bazen dede, anneanne ya da atalarımız olabiliyor- anne karnına düştüğümüz andan itibaren birçok bilgi ve kayıt bilinçaltımıza işlenmeye başlıyor ve bizlerin hepimizin kendimize ait bilinçaltı kodları oluşuyor tıpkı bir bilgisayar gibi düşünün. Duyduğumuz, hissettiğimiz her şey bir beş duyu organımız vasıtası ile kayıt altına alınıyor. Bu programda herhangi bir değişiklik yapılmazsa, biz ölene kadar bu program çalışıyor. Bu program, hayatımızın yüzde 95’ini yönetiyor. Yani kayıtlarda ne varsa, görüntüde o var.

O zaman görüntüde var olan bir gerçekliği beğenmiyorsan, onu kendi bilinçaltındaki bir inancının karşılığı olarak bil. “Başarı istiyorum ama olmuyor” diyorsan, bunun suçlusu ne sensin, ne senin kaderin, ne ekonomik şartlar ve gerçekler, ne de başkası. Sebebi senin bilinçaltında var olan bir kaydın, bir kodun. Başarılı olmaktan mı korkuyorsun? Başarısız olmaktan mı korkuyorsun? Annen başarısız bir kadındı onu mu örnek aldın? Baban ya da ailen başarısızdı ve sen de onlar gibi olursan güvende olacağına inandın ve farkına varmadan başarısızlığı mı seçtin? Geçmişte ailen çok büyük bir başarısızlık yaşadı ve sen hala o olayın izlerini/inançlarını mı taşıyorsun? Başarılı olmak ne demek? Başarılı olursan güvende olmaz mısın? Diğerleri senden daha mı iyi? Yetersiz misin? Başarılı olunca başına geleceklerden mi korkuyorsun? Yalnız mı kalırsın? Sürdüremez misin? Nazar mı değer? Çok ön plana çıkar ve dışlanır mısın? Seni kıskanırlar mı?

O ya da bu sebeple bu alanda bir olumsuz inancın ve korkun var ki sen başarılı olamıyorsun. Bunlar olmasa zaten başarılı olmak ile ilgili zaten bir isteğin ya da sorunun olmazdı, başarının zaten sen olduğunun farkındalığında olurdun. Başarı da sensin, başarısızlık da… Sorunu dışarıda arama, sadece farkına var, şu anda yaşadığın her neyse onu sen seçtin bilerek ya da bilmeyerek. Güzel haber, farkına vardıysan değiştirebilirsin de. Seçimlerini yaşıyorsan, seçimlerini değiştirirsen görüntü de, dünyanda değişir.

2024 yılı için sen neleri seçiyorsun? Hangi muhteşem özelliklerini hatırlamayı seçiyorsun? Aramayı ve çabalamayı bırak, sonsuz ve sınırsız olduğunu, aradığın her şeyin tamamının sen olduğunu hatırlamayı seç.

Zehra Köse22 views0 comments

コメント


bottom of page