top of page
Search
  • Writer's pictureZehra Köse

İNANDIĞIN ESKİ VE OLUMSUZ KALIPLARI DEĞİŞTİR

Çocukluğumuzdan getirdiğimiz olumsuz düşünce­leri bugüne kadar taşıdık.

Şimdi doğru olanı fark ettiğimize göre alışılagelmiş çemberden çıkabiliriz. Eski olumsuz örnekleri değiştirme şansına sahibiz. Tüm bunlardan kurtulmak istediğimizi söyleyece­ğiz. Bunu ikinci adım olarak yapacağız.

İşte size bir yol: Daha önce bize söylenen olumsuz sözlerin çocukluk dönemimize denk geldiğini göz önünde bulundurursak bunların aslında gerçek an­lamda söylenmediğini, çocuk olmanın merakı ve hareketli yapısının karşı tarafta yarattığı bir anlık kızgınlıkla söylendiğini düşündüğümüzde bizi etki­leyen bu olumsuz cümlelerden ve anılardan kurtul­mamız kolaylaşır.

Seni eleştiren ve kıran kişilerin bu tür sözleri bilerek ve kırmak isteyerek söylemediklerine kendini inan­dır. Aslında kendi kızgınlıklarından, kendileriyle ilgili bir sorundan kaynaklanan bir anlık öfkeyle söylendiğini düşün ve kendine bunu anlat.

Belki bu kişi o anda sıkıntılıydı, eşiyle problemi vardı, belki maddi sıkıntılar yaşıyordu, belki de aşırı yorgunluk­la, kendi sorunlarıyla uğraşıyordu. Sana da bu se­bepten patlamış olabilir. Her ne olursa olsun, sonuçta senle alakası yoktu.

Bunları fark ettikten sonra, içimizde biraz burukluk hissedebiliriz. Başkalarının bizim hayatımızdaki olumsuz etkisini fark etmek tabii ki zevk vermez. Ancak bunu fark ettiğimize göre, hayatımızı değiştirmek elimizde. Seni etkileyen cümleleri yazdın, şimdi sıra o olum­suz cümleleri olumluya çevirmeye geldi.

Örneğin: ”Bunu yapamazsın!” cümlesini, “Ben istediğim her şeyi yapabiliyorum!” olarak olumlu hâle dönüştürebilirsin. Ya da: “Hiçbir zaman bir koca bulamazsın!” yerine “Ben her erkek için bir armağanım!”; “Hiç çekilmezsin!” yerine “Ben harikayım!”; “Sen çok şişmansın!” yerine “Kendimi ol­duğum gibi seviyorum!” gibi cümleler getirebiliriz.

İsteğini söyleme şeklinde biraz değişiklik yap.

İstekleri sipariş ederken en doğru biçim; senin o cümleyi söylerken ne hissettiğin ve ne duymak istediğindir. Daha sonra kalbin sana doğru olanı hisset­tirir ve kendin için doğru olanı bulursun.

Olumsuz cümleleri, biraz derinlik katarak olumlu yapabiliriz. Beynimiz kendini yenilemeye başlar.

Bugüne kadar bizim doğru olarak değerlendirdiklerimize alternatif bir şeyler olduğunu öğreniriz. Kendimiz hakkındaki düşüncemizi değiştirdiğimiz anda, kendimizi de değiştirmiş oluruz.

Bu alıştırma çok basit gibi gözükse de, bir o kadar da etkilidir. Araştırmacılara göre, beynimizi olumluya yöneltmek için en fazla 21 gün gereklidir.

Beynimiz 21 gün içerisinde istediğimiz alanda kendini tekrar yapılandırmaya başlar ve istediğimiz yeni alana uza­nan otomatik düşünce zincirleri oluşturur. Bu yüz­den, olumlu telkin cümlelerini ve isteklerimizi en az 3 hafta boyunca tekrarlayıp o cümlelere odaklanalım.

Seni eğlendirecek küçük bir öneri: Daha önce yaz­dığın olumsuz cümleleri yakmaya ne dersin? Bunu yaparken seni üzen o cümlelerden ve duygulardan kurtulduğunu hisset. Bu olumsuz cümlelerle ilgili tüm duygularından arın.

Eski olumsuz duygulardan oluşan boşluğa ise yeni olumlu düşüncelerden oluşan olumlu telkin cümle­lerini doldur. Olaya konsantre ol.

Yeni olumlu duru­mu içinde hissederek bu koşullar altında oluşacak mutluluğa ve güce odaklan. Kendini bu düşünce ile bütünleştir.

Olumsuz cümlelerin etkisinin azaldığını ve olumsuz düşüncelerin yok olduğunu hisset. Yeni olumlu telkin cümlelerini net ve yüksek sesle söyle ve bu senin yeni düşünce tarzın olsun. Kendi­ni yeni düşünce tarzına ne kadar çabuk adapte eder­sen o rezonans alanına o kadar hızlı girersin.

Olumlu telkinler Gerçekte olduğum gibi iyiyim. Geçmişteki olumsuzlukları terk ediyor ve ken­di tercihlerimi yaşıyorum.

Ödev Eski, olumsuz cümle kalıplarını, yeni ve olum­lu cümlelerle değiştir. Bunu hemen bugün yap.

Pierre Franckh89 views0 comments

Comments


bottom of page