top of page
Search
  • Writer's pictureZehra Köse

KENDİNİ SEVMENİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL, TUTUNMAKTIR...

Kimimiz birilerine -anne, baba, aile, evlat, sevgili, eş- kimimiz ise bir şeylere -paraya, işe, eve, arabaya, yemeğe, sağlıklı olmaya, güzel görünmeye, kimliklere, mevkiye, zenginliğe- bazen farkında bazen de farkında olmayarak tutunuruz. Kendimizden uzaklaşır, tutunduğumuz ne ise onu ön planda tutar, sanki o olmazsa bizler varolamayacakmışız gibi sıkı sıkıya tutunur, onlardan ve bu ilişkilerden beslenmeye başlarız.Tutunduğumuz şeyleri sahiplenir, bazen bağımlılık haline getirir, kaybetmekten korkar, kaygı ve endişe ile kontrol etmeye başlarız  Tutunmanın  arkasındaki en temel ihtiyaçlar sevgi, değer görme ve güvende olma ihtiyaçlarıdır. Anne ve babamızı hepimiz çok severiz, üzmek istemeyiz, ihtiyaç duyduklarında yanlarında olmak bunlardan bahsetmiyorum.  Kendini unutup, onlar için yaşamak, kendini feda etmek, onların hayatında kurtarıcı rolüne girmek, onlarsız yaşayamayacağına inanmak, onlara tutunmaktır, bağlılık değil bağımlılıktır. Birey olmanın ve kendini sevmenin önündeki en büyük engeldir. Tutunduğumuz şeyi bırakmamız ve kendi öz benliğimize dönmemiz için, birtakım deneyimler yaşarız. Kişiye tutunuyorsak, kişiler bizi kurban eder ya da onları farklı şekillerde kaybederiz. Madde ya da şeylere, örneğin sağlığa tutunuyorsak hastalık, paraya tutunuyorsak yokluk, işe tutunuyorsak işsizlik yaşarız. Çok fazla sahiplendiğimiz ve kaybetmekten korktuğumuz için zaten kaybederiz. Kaybetmekle de kalmaz, suçluluk, öfke, güvensizlik gibi duyguları da yaşar, kendimizi kurban ve şanssız hissederiz. Bu bir cezalandırma değil, öz benliğine dönüş ve ihtiyacın olan her şeyin zaten sende olduğu, her şeyin sen olduğunun farkına varman içindir.


Tutunduğun şeyleri bırakmak ise sonsuz bir genişlik, huzur ve özgürlük halidir. Tutunan da sen değilsindir zaten, seni sevgiye, değere ve güvene aç olduğuna inandıran zihnindir; gerçek değil bir illüzyondur.


Sen sevginin, değerin, güvenin, her şeyin kendisisindir, sen sonsuz ve sınırsız olan özsündür. Bunu hatırladığında, her şey kendiliğinden olur, senden doğar, görünür olur.


Bugün tüm bu tutunduklarımızı bıraktığımız ve kendimizi gerçekten sevmeye başladığımız bir gün olsun.


Sevgi ve neşede kal ..


Zehra Köse0 views0 comments

Comentarios


bottom of page