top of page
Search
  • Writer's pictureZehra Köse

SEN KİMSİN...

Bildiğin ya da bilmediğin, farkında olduğun ya da olmadığın birçok kimlik, inanç ve duygu taşıyorsun ve bunların tamamının sen ve sana ait olduğunu zannediyorsun. Her gün bu kalıplar ile hareket ediyor, düşünüyor, konuşuyor ve davranışlar sergiliyorsun. Ve bunların neredeyse tamamı sana ait değil; bazıları annene, babana, ailene, yaşadığın çevreye, topluma hatta yaşadığın dünyaya ait. Ve hatta alışkanlıkların bile bu inançlar doğrultusunda oluşuyor.

Her gün aynı şekilde düşünüyor, konuşuyor ve yaratıyorsun, hem de An ve An yaratıyorsun.

Gün içinde neler düşünüyor ve konuşuyorsun mesela, kendini dinle bakalım. "Ben öfkeli bir insanım, ben yetersizim, başarısızım, mükemmel değilim, şişmanım, yeterince param yok, hastayım, lişkilerde başarısızım, şanssızım, hep beni buluyor, her şey daha da kötüye gidiyor, hep bana oluyor..." gibi günde kimbilir kaç defa bu düşünceler aklından geçiyor farkında mısın? Dile gelmese bile arka planda bir plak gibi çalıyor. Ve sen bunları değiştirmediğin sürece de çalmaya devam edecek. Düşüncen neyse enerjin oraya akıyor ve gerçekliğin yani geleceğin bu düşünceler ile yaratılıyor, fark et. Bu şekilde düşündüğün ve inandığın içinde hayatına tam da sana bu duyguları ve inançları yaşatacak kişileri ve deneyimleri çekiyorsun. Sonra da "bu neden benim başıma geliyor" diye hayıflanıyorsun.

Kendini yine bir kurban gibi hissediyor ve farkına varmadan kendin ediyor ve kendin buluyorsun.

Kim olduğunu bilmek istiyorsan, kendini gözlemle, hayatına gelen deneyimlere bir bak, hemen suçlamaya, direnmeye çalışmadan sadece gözlemle ve duygunu gör. Duygunu yaşa ama duygunun içinde kalma, neden başına geldiğini anlamak için kendine biraz zaman ayır. Deneyimin sendeki karşılığını gör, al kabule geç, bu yönünü de anla ve sev.

Her şey senden sana ve senin hayrına oluyor, sadece farkında değilsin.

Sevgi ve huzurda kal...

Zehra Köse

2 views0 comments

Comments


bottom of page