top of page
Search
  • Writer's pictureZehra Köse

SIKÇA SORULAN SORULAR...

Kişi, kendini yeterince sevmeyi başardığında ve bilinçaltında yer alan olumsuz duygu ve düşünce kalıplarını dönüştürdüğü takdirde fiziksel rahatsızlıkları çok hızlı bir şekilde iyileşir.

Rumuz: Rüzgar Hocam selam, son 5 yıldır skolyoz hastalığı ile mücadele ediyorum. Bu hastalık ile dönem dönem çok ağrılar çekiyorum, git gide aldığım ilaçların dozu artıyor ve omurgamda eğrilikler nedeniyle çok uzun süre oturamıyorum, sürekli olarak uzanma, yorgunluk ve halsizlik şikayetleri içindeyim. Annem ve anneannemde de bu hastalık vardı, genetik diyorlar ancak diğer kardeşlerimde herhangi bir şey yok. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Ağrılarımı nasıl azaltabilirim? Sevgili kardeşim, yaşadığın bu hastalığın bilinçaltındaki duygusal sebeplerinin başında, sevgisizlik ve değersizlik duyguları yer alır. Genellikle, kalabalık ailelerde, çok sayıda kardeşin arasında büyüyen çocuklarda görülür. Beklediği kadar değer ve sevgiyi bu kalabalıklar içinde görememiş, kendine yer bulma çabası içinde kalmış çocuklar, bu sevgi ve değeri bulmak adına, kendilerinin yapabileceklerinin üzerinde sorumluluk alarak işe yaradığını göstermek isterler. Bu sorumluluklar zamanla artar, bu yükler ve başkalarına ait bu duygu yükleri fiziksel bedenimizin, omurgamızda özellikle sırt ve bel bölgesinde eğriliklere sebep olur. Kendini yeterince sevmeyi başardığında ve bilinçaltında yer alan bu olumsuz duygu ve düşünce kalıplarını dönüştürdüğün takdirde bu rahatsızlık çok hızlı bir şekilde iyileşir. Bu bir süreçtir, acele etmemeni ve vazgeçmemeni tavsiye ederim, bu süreci hızlandırmak adına bir bilinçaltı uzmanından destek almanı öneririm çünkü bilinçaltımız bizim hayatımızı %90 oranında yönetir. Bu yüzden bu alanda yapılan her bir çalışma, çok hızlı bir şekilde günlük hayatına yansır. Şimdiden şifa olsun.

Rumuz: Sevgi çiçeği Merhaba, son dönemlerde unutkanlık, dalgınlık, kararsızlık ve her anlamda isteksizlik yaşıyorum. Bu hallerimden hiç memnun değilim. Bu konuda tavsiye edebileceğiniz bir şeyler olabilir mi? Malum pandemi dönemi, dolayısı ile gün içinde birçok olumsuz duygu durumları yaşıyorum. Yaptığım işte de performansım düşüyor, bunu görüyorum. Özellikle unutkanlık günlük hayatımı zorlaştırıyor. Sevgili okurum, bahsettiğiniz unutkanlık, dalgınlık ve kararsızlık gibi olumsuz durumlar bizim zihnimizin düşünce ve duygular nedeniyle çok dolduğunu ve günlük yaşam için gerekli olan alanın bulunmadığını gösteriyor. Gerek çalışma hayatı gerekse sosyal hayatımızda, yaşamın ve pandemi sürecinin getirdiği birçok ekstra sorumluluk, korku ve kaygılarımız çoğaldı. Birçok şeyi daha fazla kontrol etmemiz ve olabildiğince steril bir düzende kalmamız gerekiyor. Sadece kendimiz için değil, çocuklarımız, ailemiz ve hatta çevremizde yaşayan herkes için kaygılanıyor ve korkuyoruz. Bu kadar düşünce ve duygu karmaşası içinde zihinde yaşanan bu sıkıntılar çok normal. Bizler bu süreçte, yorulan zihnimizi dinlendirmek ve boşaltmak adına, meditatif çalışmalar, nefes, yoga, hobi gibi dikkat ve algımızı başka alanlara yönelterek, AN’da kalabiliriz. Bu sayede boşalan zihinde yeni bilgiler çok daha iyi bir yer bulacak ve kalıcı olacaktır. Kendinize vakit ayırın, hayata biraz mola vererek, kendinizle baş başa vakit geçirin bu size ve zihninize iyi gelecektir. Uzun yürüyüşler ve doğada vakit geçirerek de enerjinizi yükseltebilirsiniz.

Rumuz: Mutsuz Kadın Hocam, geçen gün eşimin sosyal medya hesabı tesadüfen bilgisayarda açık kalmış, ben de mesaj alanına girdim ve bir bayan ile mesajlarını gördüm. Olanları eşime anlattım, inkar etti, sadece konuştuklarını ve beni hiçbir şekilde aldatmadığını söyledi, yeminler etti. Eşimden çok soğudum ve artık güvenemiyorum. 2 tane küçük çocuğum var hocam, boşanmak istemiyorum çocuklarım için. Eşimi affederek yuvamı ve ailemi kurtarmak istiyorum. Nasıl yapabilirim? Sevgili kardeşim, yaşadığın durumu çok iyi anlıyorum. Yalnız şunu bilmeni isterim ki eşinin ya da başka birinin sosyal medya hesaplarını açık olsa bile karıştırman hoş bir davranış değil. Sen biraz merak biraz da güvensizlik duygusu ile araştırmaya girdiğinde, hiç farkına olmadan bu durumları yaratırsın. Çünkü bu merak ve güvensizlik duygularının arkasında bir korkun vardır, o korkunu yaşarsın. Kendini yeterince sevmiyorsan, değer vermiyorsan ve 0-7 yaş aralığında anne ve babanda yeterli oranda güven duygusunu alamamışsan, yaşın her ne olursa olsun özgüven eksikliği yaşarsın. Özgüvenin düşükse yani kendine, özüne yeterince güvenmezsen de hayatına güvensizlik deneyimlerini çekersin. Dolayısı ile, kendi özgüvenini arttıracak çalışmalar yapabilirsin, aynı zamanda geçmişte bu özgüven eksikliğini yaşadığın yıllar ve içindeki çocukları iyileştirerek özgüven kısmını güçlendirebilirsin. Ayrıca şu anda eşine karşı duyduğun öfke ve affedememe gibi duygularından da arınman gerekir. Bu anlamda bir bilinçaltı seansı tavsiye ederim. Bu seansta, senin annen ve baban ile ilgili kısımlara da bakılarak, onlarla olan ilişkiler de gözden geçirilirse çok daha sağlıklı sonuçlar alabilirsin. Baba ile olan olumsuz ilişkiler, daha sonraları eşimiz, oğlumuz ya da diğer eril enerjilerle yaşadığımız ilişkilere de yansır. Dolayısı ile aslında yaşanan her durum bizden bizedir; içimizdeki bu iyileşmeye açık alanları görüp tamamlandığımızda hayatımız çok daha kaliteli bir hale gelir. Eşiniz ile ilgili olarak da, bundan sonraki ilişkinizi daha sağlıklı ve dengeli bir hale getirmek için birlikte bir ilişki danışmanı ya da enerji terapistinden destek almanızı öneririm, ilişkide yolunda gitmeyen alanları da birlikte görür ve iyileştirebilirsiniz...


361 views0 comments

Comments


bottom of page