top of page
Search
  • Writer's pictureZehra Köse

YENİ VERSİYONLARIMIZLA... HOŞ GELDİN 2021

Bir yılı daha geride bırakarak, 2021 yılına daha bir umutla ve güvenle “Merhaba” dedik. Ve bizler bu yeni yıla, geçen yıl yaşanan o zorlu süreçten dolayı, “Önce Sağlık” niyeti ile başladık. Oysa hepimiz 31 Aralık 2019 gecesi, nasıl da yepyeni umutlarla, bir yığın niyet, seyahat, ev taşıma, iş değişikliği vb. planlar yaparak girmiştik. 2020 yılı çok iyi başlamasına rağmen, çok kısa bir süre sonra yaşanan gelişmeler bizleri, planladığımız hiçbir şeyi yapamaz, bırakın hedeflerimize ulaşmayı, hayatın akışı içinde evin dışında bile çok rahat gezip dolaşamaz hale getirdi ve halen de aynı kısıtlamaları yaşıyoruz.


Yaşadığımız bu sınırlamalar, bizlere hayatlarımızı yakından gözlemleme fırsatlarını da verdi. Ne kadar çok şey için koştururken aslında ne kadar az şeye ihtiyacımız olduğunu, maddiyat peşinde koşarken manevi yönümüzü nasıl eksik bıraktığımızı ve o denge olmadığında kendimizi ne kadar çok kötü hissettiğimizi gördük. Dışarı çıkmayı, sosyalleşmeyi, birbirimize sarılmayı özledik. Bütün imkânlar var olduğu halde hiçbir şey yapamamanın acizliğini tattık. Kendimiz ile başbaşa kalarak, kim olduğumuzu ve hayatın içinde yaşadıklarımızı gözden geçirmeyi, kendimiz ile çok özel anlar yaratmayı öğrendik. Bitirilmesi gereken işler ve her şeye yetişme telaşlarımız vardı ya sahi neden ve nereye doğru koşuyorduk? Nereye geç kalmıştık? Yetişirsek ne olacaktı ya da ne kazanacaktık? Bu soruların neredeyse tamamının cevaplarını bulduk, bu da zihinsel bir sakinlik verdi bize.


31 Aralık 2020 gecesi yine yepyeni umutlarla, hayal ve hedeflerle girdik yeni yıla; geçen yılda yapılamayanları da ekleyince listeler de biraz uzadı doğal olarak. “Sağlıklı bir yıl olsun”niyeti çoktan ilk sıralarda yerini aldı. Evet önce sağlık olsundu çünkü yokluğunda gerçekten zor durumlar yaşadık ya da yaşayanları gözlemledik. Bir yandan bizlere ölüm korkusunu yaşatırken diğer yandan bizlerin hayatında bir farkındalık alanı da açan bu salgın, AN’da kalmanın, günü doya doya yaşamanın, en çok da kendimizle baş başa zaman geçirmemizin ne kadar gerekli olduğunu da anlamamızı sağladı. Kendimiz ile olan ilişkimizin, diğerleriyle olan ilişkilerimizi doğrudan etkilediğini gördük. Dengeli ilişkiler kurmanın önemi bir kez daha gün yüzüne çıktı. “Pandemi ilişkileri” de denilen yepyeni birliktelikler başladığı gibi birçok ilişkide de dengeler bozuldu ve boşanma oranlarında artışlar yaşandı. Yaşanan her şeyde olduğu gibi iyi ve kötü yönleri vardı; iyi ve kötü de değildi aslında çok şey öğreten bir deneyimdi.


Kendimizi mutlu edecek şeyleri yaparak ve AN’da kalmanın verdiği sakinlik sayesinde, çok daha sevgi dolu, çok daha özgürleşmiş, çok daha özgüvenli ve çok daha enerjisi yüksek olarak yeni yıla başladık. Yaşanan her saniye çok kıymetli ve imkânlar dâhilinde her saniyeyi doya doya keyifle yaşamanın farkındalığına ulaştık. 2020 yılı zihinlerimize zorlu bir süreç olarak kazınmış olsa bile, artık bizler bu dünyada yaşamımızda fazlalık ne varsa bırakarak hafiflemeyi, gelecek için çok fazla da kaygılı olmanın bir işe yaramadığını, hiçbir şeyi kontrol edemeyeceğimizi ve en önemlisi bir saniye sonra ne olacağını tahmin bile edemeyeceğimizi anladık. Sevginin ve evrendeki her canlıya bir şekilde destek olmanın, birlik olmanın çok kıymetli olduğunun bilincindeyiz artık. Toplumlar, dinler, diller farklı olsa bile yaşanan bu salgın sayesinde, İNSANLIK çatısı altında toplanmayı, birbirimizi anlamayı ve her anlamda destek olmanın ne kadar önemli ve ne kadar kıymetli olduğunun da farkına vardık.


İşte bu tecrübelerimiz sayesinde koşulsuz sevgi ile birlik bilincini deneyimlemeye devam edeceğimiz bir yıl olacak 2021. Her anlamda kendimizi özgürleştirmeyi başarmış ancak bu özgürlük alanında bile disiplinli, azimli bir şekilde çalışarak bir yandan hedeflerine yönelen, diğer taraftan da yaşadığı her AN’ın farkında ve olabildiğince keyfinde yaşayan bireyler olacağız. Yine ve yeniden sevginin kazandığı bu yeni düzen sayesinde içinde bulunduğumuz bu evreni her anlamda iyileştireceğimiz ve bunu yine birlikte başaracağımız bir yıl olacak. Geçmişten bu güne kadar yaşanan tüm hüzün, acı ve yaralarımızı iyileştireceğimiz, dizlerimizi silkeleyerek ayağa kalkacağımız, umutların, özgürlük ve barışın katlanarak çoğaldığı bir yıl olacak. Kısacası bizler ne istiyorsak öyle olacak! Hepimiz birbirimize görünmez bağlarla bağlıyız ve evrenin parçalarıyız. Biz kendi iç dünyamızda ne kadar koşulsuz sevgi ile kendimizi ve birbirimizi sarıp sarmalarsak, bunun o oranda da dış dünyada yansımalarını göreceğiz. Kelebek etkisi ve birlik bilinci sayesinde bunu başarabiliriz, yeter ki isteyelim, olacağına inanalım ve bu uğurda yeterince emek harcayalım.


Fiziksel sağlığımızın olduğu kadar, zihinsel, ruhsal ve duygusal sağlığımıza da önem vererek, dengede kalabilmeyi başaran yeni versiyonlarımız artık yepyeni bir dünya düzeninin temellerini atacak ve bu dünya çok daha yaşanabilir bir hale gelecek. Ben buna niyet ediyorum ve inanıyorum.


Yazar Diamon Eros’un dediği gibi, “Yeni olan bir yıl sizi değiştirmez. Sizi değiştirecek olan, yeni bir düşünüş biçimi ve yepyeni bir bakış açısıdır.”


Sevgi ve ışıkla kalın...
13 views0 comments

Comentários


bottom of page